On selvää, että muuttoprosessi ei ole yritykselle mikään pikku juttu. Mitä suurempi yritys, sitä vaikeammalta muutto saattaa tuntua. Uuden paikan on pakko olla ainakin vanhaa parempi. Siksi uusi rakennus tarjoaa turvaa. Tilasuunnittelu on ammattilaisten varmaa laatua ja suurellekin löytyy tilaa juuri oikea määrä – ei liikaa eikä liian vähän.
Vallilan Fredriksbergin toimistorakennukseen tulee tilaa suurenkin yrityksen tarpeisiin. Tarjolla on kuusi kerrosta ja esimerkiksi ensimmäisenä rakennettavan talon viidennessä kerroksessa on tilaa noin 1750 neliömetriä. Esimerkkisuunnitelmassamme siihen saadaan helposti 122 työpistettä. Avotilan lisäksi kerrokseen on piirretty 6 yhden hengen työhuonetta, 2 viiden hengen projektihuonetta ja 11 hiljaista huonetta 1 – 4 hengelle. Tällaisella suunnitelmalla tilaa muodostuu noin 14,5 neliötä henkeä kohden. Tämä on nykyaikaista tilatehokkuutta.
Tilankäyttöluonnos yhdelle käyttäjälle: 120 työpistettä.
Jos yritys haluaa keskittää vielä enemmän toimintoja samaan kerrokseen, voi lisätilaa hankkia toisesta rakennusvaiheesta. Näin yhden kerroksen tilaan voi liittää toiset satakunta työpistettä, sillä talot ovat kiinni toisissaan.
Vallilan Fredriksberg tuo helpotusta kantakaupungin uusien toimitilojen puutteeseen. Uusi, hyvin suunniteltu rakennus täyttää moderneimmatkin toiveet. Toiminnallisuus on nyt arvossaan, samoin yhteisöllisyyden tukeminen.
Jos muuttoprosessi ei tunnu lähtevän liikkeelle toiveista huolimatta, vauhdita tilasuunnittelua näillä kysymyksillä:
- Onko toimistossa hyvä sisäilma ja tasainen lämpötila ympäri vuoden?
Raittiilla ilmalla ja oikealla lämpötilalla on tutkimusten mukaan merkittävä vaikutus viihtyvyyteen. - Näyttävätkö yrityksen tilat hyvältä?
Tilat kertovat paljon ja viestivät yrityksestä esimerkiksi tiloissa vieraileville yhteistyökumppaneille. - Toimivatko tilat arjen tilanteissa?
Tukevatko ne työskentelytapaanne? Nyt yhdistellään avotoimistoa, hiljaisia työskentelytiloja ja erilaisia projektitiloja. Yhteisöllisyyttä lisäävien taukotilojen merkitys on tiedostettu. Isossa yhteisössä yrityksen sisäinenkin verkostoituminen on tärkeää. - Onko asiakkaiden helppo tulla luoksesi?
Toimivat tilat ja hyvät yhteydet houkuttelevat. - Minne henkilöstö pääsee sujuvasti kulkemaan julkisella liikenteellä?
Toiveena on vähentää autoilua. - Onko työpaikalla hyvä ilmapiiri?
Uusi toimitila on uusi alku ja tilaisuus tehdä tärkeitä muutoksia. Nykyaikaiset tilat kertovat myös henkilöstön ja asiakkaan arvostamisesta.
Suvi
6 lokakuuta, 2016 00:15Hi, Hannu, do you sell toimitila in Vallilan Fredriksberg? I’m interested. thanks
Hannu Översti
20 huhtikuuta, 2017 10:43Hi Suvi,
Are you still intresting in toimitila in Fredriksberg?